Parfém

Jednoho dne jsem se rozhodl, že si vyrobím svůj vlastní parfém. Jeden z mnoha důvodů byl také ten, že jsem musel začít jezdit hromadnou dopravou, a to co se tam odehrává ohledně „vůní“ je neuvěřitelné. Tam přesně jsem si potvrdil svoji myšlenku, že každý člověk by měl mít svůj vlastní parfém, svoji vlastní vůni, která by ho charakterizovala a ladila s ním. Každý i bez parfému voníme jinak, jinak se potíme, jsme z jiného prostředí, máme jiné geny, své pižmo, těch rozdílů je tolik, že prostě nemůžeme jít do drogerie a koupit si stejnou voňavku, naplácat ji na sebe a myslet si, jak fajnově voníme. To zkrátka není možné a výsledek je bohužel v mnoha případech hrozný puch, který se kumuluje v oněch hromadných prostředcích a uzavřených prostorách. Všichni se předhání, aby si koupili ten nejdražší parfém, který zrovna letí v reklamě, nebo který si „uvařila“ jejich oblíbená „celebrita“ na internetu. Manželky, partnerky a milenky kupují svým partnerům v mnoha případech parfémy, které voní jim samotný, takže muži voní povětšinou podle představ svých žen, naopak muži zase kupují parfémy svým ženám a milenkám podle toho, co ony zrovna viděly na Facebooku, nebo to co je nejdražší, to pak podle toho, jak velký mají průšvih. Výsledek je ten, že všichni na sebe plácacají cosi, co možná ve flakónu voní, ale vůbec nejde k jejich povaze, potu, pokožce, postavě, zaměstnání, sportu atd., no nevyjadřuje to jejich obraz, ten parfém o nich nic nevypovídá. Tak největší radost z toho všeho mají samozřejmě jen parfumérie a výrobci, nejmenší pak cestující v tramvaji a vlaku, nebo návštěvníci kin a různých společenských akcí.  Samostatná kapitola jsou laciné náhražky těchto drahých parfémů, které aby snad trochu „zavoněly“ tak se musí podat v náležitém množství.

I na základě shora uvedeného jsem se rozhodl vyrobit si svůj vlastní parfém. Cest, jak toho dosáhnout je několik. Můžete zadat výrobu parfému na základě svých požadavků firmě, nebo si objednat návštěvu za několik tisíc do jakési zkušební parfumérie, kde s vámi namíchají vzorek parfému (máta v podstatě asi hodinu, a to je strašně málo času), nebo se pustit do výroby parfému sám. Chce to hledat informace, studovat postupy, nakoupit vzorky esencí, navonět esence, ale hlavně vědět co chcete. Pak už se jen rozhodnete, jestli chcete vyrobit parfém na olejové bázi, nebo klasický parfém. Původně jsem zvažoval, že si vyrobím parfém na olejové bázi, a dokonce jsem první pokusy i tak vyrobil, ale není to ono. Jednak parfém špiní oblečení, a má i jiné vlastnosti. Musíte hledat správný „nosič“ parfému, a to vše komplikuje.  Byla to ztráta jen asi dvou nebo tří měsíců. Vrátil jsem se ke klasickému parfému na lihové bázi. Samotná výroba parfému mi trvala do konečné podoby, než jsem byl skutečně spokojený a řekl jsem si ano, to je ono dva roky, čtyři měsíce, patnáct dní. Je to samozřejmě strašně dlouhá doba a v profesionálním podání bych neuspěl, ale já si vytvářel parfém pro sebe samotného a chtěl ho mít opravdu ze svého pohledu akorát. Parfém je vytvořený na základě vlastních vzpomínek a pocitů. V parfému se odrážejí vzpomínky na mládí a prázdniny s rodiči, bratrem, rodinným přítelem Jiřím na chalupě v Jablonečku, kde se linuly nezaměnitelné vůně dřeva, a kde jsme zažívali neuvěřitelně krásné chvíle, na chvíle prožité v přírodě ve Splzově, na okamžiky pohody s rodiči, na chvíle klidu a samoty, ale i stavy smutku a ztrát. Tyto hluboko uložené vůně, zážitky a pocity jsem zaznamenal a vyjádřil ve svém parfému. Parfém jsem si pro se sebe nazval RICORDIVZPOMÍNKY. Parfém, jehož vůně mi připomíná návrat do mládí, rodinu, vzpomínky na Jiřího, na Jabloneček, pohodu, ale i smutek, je mé malé „zhmotnění“ života do kapky voňavé tekutiny. Pokaždé, když k němu přivoním, tak se nadechnu vzpomínek, které si nosím celý den sebou. Tato vůně o mně vypovídá, jaký opravdu jsem a jak se cítím a co si nosím ve své duši. Je to úžasný pocit, který mi žádný koupený parfém nikdy nemůže nabídnout.

Myslím, že by každý měl mít možnost, a snad i potřebu, vytvořit si svůj vlastní parfém, který by ho charakterizoval a vyjadřoval jeho pocity, jeho život, jeho minulost, prostě jeho osobnost. Možná bychom se cítili šťastnější, něž když se musíme předhánět v tom, kdo si může dovolit dražší a více značkovou vůni, i když mu vlastně nevoní, ani se k němu moc nehodí, na každém voní jinak než, jak si to jeho výrobce zamýšlel, ale je to IN a COOL. Nakonec si mnozí kupují levné napodobeniny, a to už je pak, jak jsem psal, velké dobrodružství. Tak alespoň já už jsem teď udělal ten krok a jsem skutečně rád.
——————————-
Hlavní přísady parfému:
Vzpomínky, granátové jablko, láska, cedrové dřevo, mateřídouška obecná, touha, dobromysl, jasmín, kadidlo, rodina, pižmo, bergamot, přátelství.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..