EXISTUJÍ TŘI DRUHY KÁVOVNÍKU:

COFFEA ARABICA | COFFEA ROBUSTA | COFFEA LIBERICA

COFFEA ARABICA

Kávovník ARABICA dorůstá výšky 3-5 metrů, začíná plodit po 3-4 letech. ARABICA je nejvíce pěstovaná odrůda a její keře plodí 25-35 let. Vyznačuje se vyšší cukernatostí s rozmanitými chuťovými tóny. Především kořeněnými, ovocnými, květinovými, nebo čokoládovými.  Obsahuje méně kofeinu než odrůda ROBUSTA. Má vyšší kyselost než ROBUSTA. Je náročnější na pěstování, proto je také cenové dražší. Sbírá se převážně ručně. Nadmořská výška pro pěstování je cca 1000-2000 metrů. Největším producentem kávy ARABICA je Brazílie.

 

COFFEA ROBUSTA

Kávovník ROBUSTA dorůstá výšky 7-13 metrů, mívá první úrodu již po 2 letech. ROBUSTA je výnosnější než ARABICA a je více odolný vůči chorobám, jež kávovníky postihují. Má specifickou hořkou zemitou chuť až s dřevitými tóny. Obsahuje 2-3x více kofeinu než ARABICA. Pro představu ARABICA obsahuje 0,8-1,5 % kofeinu a ROBUSTA 1,7-3,5 %. Ve směsích prohlubuje chuť a výsledné espresso má díky ní bohatší cremu. ROBUSTA se ve většině případů prodává ve směsi s ARABICOU. Pěstuje se v nadmořských výškách 500-900 metrů. Sklízí se strojově nebo ručně.

 

COFFEA LIBERICA

Kávovníky LIBERICA dorůstají výšky až 18 metrů. Tato káva není pro svou specificky nahořklou chuť moc oblíbená, proto je její produkce velmi malá. Pěstuje se pouze v Malajsii a západní Africe.