SAKO JEDNOŘADOVÉ – SAKO DVOUŘADOVÉ  SMOKING

 

SAKO JEDNOŘADOVÉ

Sako jednořadové je nejrozšířenějším typem saka. Jednořadové sako se dále liší počtem knoflíků. Sako může mít 3 knoflíky, ale u tohoto typu saka je kratší klopa a používá se spíše u uniforem. Rozšířenější a běžnější typ saka jednořadového je na 2 knoflíky. U tohoto typu se mohou lišit detaily jako jsou délka klopy a tvar kapes podle výrobce, nebo přání zákazníka. Pro nošení tohoto typu saka platí jedno zásadní pravidlo, že spodní knoflík se vždy nechává rozepnutý a sako je zapnuté pouze na knoflík horní. Další pravidlo je, že pokud si v saku sednete, tak si horní knoflík rozepnete. Pokaždé, kdy se muž postaví, měl by si knoflík opět zapnout. K tomuto typu saka je možné nosit kravatu, motýlek, případně pouze rozhalenku, to je košile s rozepnutým posledním knoflíkem u krku. Samozřejmě je možné nosit i šálu, jako doplněk.

 

SAKO DVOUŘADOVÉ

Sako dvouřadové již v názvu nese informaci, že se jedná o dvě řady knoflíků, kde pouze jedna slouží k zapínání a druhá pro ozdobu. Jsou různé varianty s počtem knoflíků. První číslo určuje celkový počet knoflíků a druhé počet funkčních knoflíků: 4 x 2 – 6 x 1 – 6 x 2. Důležité pravidlo, které je odlišné od saka jednořadového je, že dvouřadové sako se nerozepíná ani v sedě. Dvouřadová saka nejsou tolik častá a jejich nošení je spíše módní záležitostí. Do dvouřadového saka patří především kravata.

 

SMOKING

Smoking se zásadně liší od klasického saka v několika věcech. Barva smokingu je přípustná pouze černá, výjimečně tmavě modrá. Pokud chce někdo pojmout smoking jako módní záležitost, pak je možné použít barvu vínovou, fialovou, případně bílou. Klopy smokingu jsou potaženy lesklou látkou, aby se odlišovaly od smokingu samotného. Většinou se jedná o hedvábí. Stejným materiálem jsou potaženy všechny knoflíky, i na rukávech. Kalhoty smokingu mají na stranách lampasy ze stejného hedvábí, jako klopy samotného smokingu. U smokingových kalhot je dovoleno použít zakončení klasické, ale i manžetu. Manžeta je maximálně 3,5 – 4cm.