Údržba dýmky

Abychom si mohli vychutnat příjemné chvíle s dýmkou, je nutné se také věnovat její údržbě. Je několik základních prostředků a vymožeností, které nám výrobci připravili, a které nám údržbu dýmky usnadní.

Nejzákladnějsí je kuřácký nůž, kterému se také říká „fajfkošťour“, který se většinou skládá ze tří částí. Z dusátka, bodce a lžičky. Dusátko se používá na stlačení tabáku, aby dobře prohoříval při kouření. Když se tabák v dýmce zapálí, tak pokaždé trochu povyleze (doporučuje neplnit tabákem dýmku po okraj), proto je nutné ho jemně zatlačit dusátkem. Bodec se používá na prorážení kouřového kanálku, když se zanese zbytky tabáku. Lžičku použijete na vyškrabávání popele z hlavičky dýmky. Někdy se také setkáte s tím, a hlavně v menších a nespecializovaných prodejnách, že nebudou vědět, co je kuřácký nůž. Pokud jim řeknete, že chcete dusátko do dýmky, tak většina z nich bude mít pod tímto názvem zavedený právě kuřácký nůž.

 

Dalším důležitým „náčiním“ pro čištění dýmek je jsou různé drátěné kartáčky, kterými se čistí troubele a náustky. Pokud jsou náustky moc zanesené je dobré namočit štěteček do lihu a protáhnout troubel namočeným štětečkem v lihu. Jednak se tak troubel lépe vyčistí, a dezinfekce je i praktická a hygienická věc.

 

Pokud se rozhodnete udělat generální úklid, je dobré mít i nůž na vyškrabávání karbonu z vnitřku hlavičky dýmky. K tomu se používá tzv. výhrubník. V hlavičce by měla být pravidelná vrstva karbonu asi 0,5 – 1 mm silná. Jsou některé firmy, které vyrábějí speciální výhrubníky, které profilují vnitřek hlavičky tak, aby se nepoškodilo dno dýmky. Pokud nemáte takový speciální výhrubník, ale máte normální klasický, tak postupujte opatrně, abyste si dno dýmky nepoškodili.

Důležité je, že se o dýmky musíme starat. Čistá dýmka je vizitkou kuřáka. Dýmka by se měla kouřit suchá, proto by se měl pravidelně oddělovat náustek od troubele, chladič (pokud ho používáte) vyčistit ubrouskem a lihem, profouknout náustek i troubel. Jedině při pravidelné péči Vám bude dýmka dobře sloužit, a bude potěšení a zážitek z ní kouřit.

 

zdroj:

  • vlastní zkušenosti
  • kniha Tajemství dýmky – Dr. Josef Stanislav