Přístroj na přípravu kávy KÁVOVAR Moka Express se pyšní přívlastkem nejpoužívanější kávovar na světě. Aspoň jeden „kousek“ určitě najdete v každé italské domácnosti a ani nám není neznámy: pod familiární přezdívkou „koťogó“ (KOŤOK) (slovo maďarského původu, které by se dalo voně přeložit jako „bublat“) si získal oblibu i u nás. Důvodem je nepochybně správná designová konstalace: praktický pomocník v účelné, esteticky přiměřené podobě, který se jednoduše používá, je odolný, bezpečný i dostupný. A především: dokáže zajistit požitek z lahodné kávy v domácích podmínkách.

 

Konvici na přípravu moka kávy KÁVOVAR Moka Express vynalezl Ital Alfonso Bialetti. Když se začátkem 20. let vrátil z Francie, kde pracoval v ocelářském průmyslu, pustil se v alpské vesnici Crusinallo do vlastního podnikání. Po deseti letech podnikatelského tápání přišel na trh s převratným kávovarem – inspiraci údajně načerpal při pozorovaní manželky a jejího „mýdlového hrnce“ na vyváření prádla. Hliníkovou konvičku vyrobil v souladu s dobovým vkusem: v osmiúhelníkovém tvarovaní, nebo bakelitové rukojeti zachytil prvky stylu art deco. Největší rozmach zažil KÁVOVAR Moka Express ve skromných poválečných časech; v 50. letech minulého století podobu masivní kampaně, kterou rozpoutal syn vynálezce Renato Bialetti, se dostal KÁVOVAR Moka Express do každé domácnosti, aby od základu změnil návyky Italů. Dodnes zůstává nezaměnitelným symbolem italské kultury, spojené s tradičními rodinnými hodnotami i pohostinností.

 

Pravý KÁVOVAR Moka Express poznáte podle fousatého mužíčka s ukazovákem nasměrovaným do nebe. Maskota „l‘omino coi baffi“ nakreslil karikaturista Paul Campani v roce 1953 podle Renata Bialettiho.

 

Původní KÁVOVAR Moka Express, který si v roku 1933 patentoval Alfonso Bialetti, se bez výraznějších změn (až na drobné ergonomické úpravy rukojeti) vyrábí přes 80 roků. Je dostupný v různých velikostech na přípravu jednoho, nebo více šálků moka kávy.

 

Zdroj:

 

https://m.mojdom.zoznam.sk/cl/10076/1379013/Ako-sa-zrodilo–kotogo—alebo-najslavnejsi-kavovar